Jak sdělovat nepříznivé zprávy

Mgr. David Kryštof, Ph.D., ACC
  • Lektor

Mgr. David Kryštof, Ph.D., ACC

Působí jako specialista osobnostního rozvoje, komunikace a mezilidských vztahů. Řídí se myšlenkou Marka Twaina „Rozdávat rady je zbytečné. Moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne.“ Své workshopy proto vede interaktivní formou. Ve své práci využívá především teorii transakční analýzy. Je mezinárodně certifikovaný kouč u International Coaching Federation a aktivním členem České asociace transakční analýzy a International Transactional Analysis Association.
MUDr. Tomáš Marada, Ph.D. transplantační chirurg, IKEM
  • Garant

MUDr. Tomáš Marada, Ph.D. transplantační chirurg, IKEM

Navzdory vysoké kvalitě lékařské péče a odbornosti českých lékařů zůstává komunikace s pacientem Achillovou patou českého zdravotnictví. Z mých zahraničních zkušeností mohu potvrdit, že správná komunikace lékař-pacient je klíčová pro úspěšné vedení léčby a následnou spokojenost pacienta.

Davida Kryštofa znám již řadu let. Je to odborník na vzdělávání a rozvoj dospělých. Dokáže člověka motivovat svým nadhledem a racionálním přístupem na věc. Je dobrý didaktik a zábavnou a přístupnou formou dokáže předat praktická doporučení a návody, které se hodí v každodenní lékařské praxi. Jeho kurzy doporučuji.

„Život je nemoc a smrt začíná narozením. Každé vydechnutí a každý tep srdce je zároveň tak trochu umíráním – malým krůčkem ke konci.“ - Erich Maria Remarque

Termín: 12.12.2019 11:00 - 00:00

Místo: ???


Pro koho je workshop určen

Při práci lékaře se občas objeví situace, která mu jistě není příjemná. Je to při sdělování nepříznivých diagnóz pacientu samému, případně jeho příbuzným či nejbližšímu okolí. Je to ale ovšem i situace, kdy lékař sděluje informace o úmrtí pozůstalým. Ti často reagují neadekvátně a vinu svalují na lékaře. Workshop je určen lékařům, kteří chtějí citlivým způsobem sdělovat nepříznivé zprávy a kteří chtějí ustát častý tlak ze strany rodiny či nejbližšího okolí.

Cíl workshopu

Cílem workshopu je objasnit náročnost situace pacienta, kterému byla sdělena diagnóza, případně obtížnost situace rodiny či nejbližších blízkých. Účastníci se naučí jak efektivně vést rozhovor spojený se sdělováním nepříznivých zpráv a to jak pacientovi, tak jeho rodině či blízkým.

Obsah workshopu

  • Nepříznivé zprávy a informovaný souhlas
  • Jak vést nedirektivní empatický rozhovor
  • Zahájení rozhovoru s pacientem, specifika průběhu a jeho ukončení
  • Sdělování nepříznivých zpráv pacientům s nadějí
  • Sdělování závažných až terminálních chorob
  • Fází umírání podle E. Kübler-Rossové
  • Jak sdělovat nepříznivé zprávy rodině a nejbližšímu okolí a jak s nimi komunikovat

Rozsah workshopu
6 hodin